Maggie Havens begins her dive in the 15-18 girls freestyle race in Jefferson’s meet versus Perry on June 12. Jefferson won the meet 398-226.Chris Mannion get set to start the 15-18 backstroke race in Jefferson’s meet versus Perry. Although the meet was the most competitive of he year, Jefferson still won by over 150 points. Mannion placed third in the race.

Jefferson swim team easy winners over Glidden and Perry

By SUE RIEDER
sports@beeherald.com

The Jefferson Swim Team hosted Glidden on June 10 and won 56 out of 72 events that were held finishing the night with a 441-150 victory. Their meet versus Perry was more competitive, but the squad still won by more than 150 points 398-226. The group continues to be enthusiastic and seems to be enjoying the swim team experience.

Results of the first and second place relays and first, second, and third place individuals of the meet with Glidden on June 10  are listed below.

Medley relay:
   8 and under girls: Second, Chanlyn Cunningham, Tia Gierstorf, Bella Linberg, Kyann Fowler (2:04.16).
   8 and under boys: First, Cody Allen, Gabe Schroeder, Corbin Blair, Jack Hansen (1:55.22); Second Nathan Ausberger, Caleb Briggs, Layne Carstens, Gavin Scheuermann (2:21.19).
   9-10 girls: First, Avery Walker, Trista Gierstorf, Peyton Whipple, Paige Teeples (1:19.28); Second, Bella Schroeder, Lucy Dudley,  Taysia Blair, Kali Nelson (1:31.24).
   9-10 boys: First, Kole Teeples, Joseph Schroeder, Nate Black, McKinley Robbins (1:31.96).
   11-12 girls: First, Ellie Madson, Sophie Havens, Kiara Briggs, Megan Doran (2:18.14).
   13-14 girls: First, Sydney Schiltz, Lauren Carlson, Haley Hall, Ashley Hunter (2:18.75); Second, Naomi Long, Susan Mills, Jade Ayala, Emma Hanson (3:03.05).
  13-14 boys: First,Travis Gierstorf, Lucas Ausberger, Mason Osborne, Britton Gallagher (2:28.86).
  15-18 girls: First, Kenna Marquardt, Maddie Schroeder, Maggie Havens, Stacy Mears (2:15.09)
Freestyle:
   8 and under girls: Second, Fowler (:23.18).
   8 and under boys: First, Gabe Schroeder (:18.89); Second, J. Hansen (:19.78); Third, Allen (:20.72).
   9-10 girls: First, Trista Gierstorf (:16.69); Second, Whipple (:16.85); Third, P Teeples (:17.00).
   9-10 boys: First, K. Teeples (:16.46); Third, J.Schroeder (:19.50).
   11-12 girls: Second, Sophie Havens (30.24); Third, Doran (:32.41).
   11-12 boys: First, Sawyer Schiltz (:42.00); Second, Ethan Long (:42.35); Third, Gage Michaelsen (:43.67).
   13-14 girls: First, Hunter (:31.72); Third, E. Hanson (:34.70).
   13-14 boys: First, Cameron Briggs (:26.18); Second, Travis Gierstorf (:30.97); Third, Mason Osborne (:31.46).
   15-18 girls: First, Mears (:27.95); Third, M. Schroeder (:31.86).
   15-18 boys: First, Nick Schroeder (:24.35); Third, Chris Mannion (:28.66)
Backstroke:
   8 and under girls: Second, Cunningham (:32.25).
   8 and under boys: First, Allen (:26.38); Second, J.Hanson (:32.27); Third, Caleb Briggs (:36.31).
   9-10 girls: First, P.Teeples (:22.19); Second, Lizzy Allen (:22.48).
   9-10 boys: Second, Black (:22.90); Third, K. Teeples (:24.92).
   11-12 girls: Second, Madson (:37.22), Third, Julia Saul (:43.83).
   11-12 boys: First, Long (:54.38); Second, Michaelsen (:55.13).
   13-14 girls: First, Hall (:33.99); Second, S.Schiltz (;39.31).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:28.55); Second, Gierstorf (:36.74).
   15-18 girls: First, Marquardt (:35.35).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:29.18); Second, Mannion (:35.97).
Individual Medley:
   11-12 girls: Second, K.Briggs (1:15.05); Third, Madson (1:20.33).
   11-12 boys: First, Schiltz (1:37.67).
   13-14 girls: First, Hall (1:13.63); Second, L. Carlson (1:16.71); Third, Ashley Hunter (1:23.94).
   13-14 boys: First, Cameron Briggs (1:03.84); Second, Osborne (1:21.26); Third, Gierstorf (1:24.26).
   15-18 girls: First, Mears (1:14.80); Second, Marquardt (1:15.28).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (1:04.13).
Breaststroke:
   8 and under girls: Third, Tia Gierstorf (:37.24).
   8 and under boys: First, G. Schroeder (:32.71); Second, N. Ausberger (:33.84); Third, Caleb Briggs (:38.60).
   9-10 girls: First, Gierstorf (:21.81); Second, Allen (:22.13); Third, Dudley (:23.44).
   9-10 boys: First, Logan Woodruff (:23.58); Second J. Schroeder (:23.67).
   11-12 girls: First,  S. Havens (:40.40); Second, Madson (:41.88).
   11-12 boys: First, Schiltz (:47.47); Second, Long (1:03.75).
   13-14 girls: First, L.Carlson (:38.26); Second, Mills (:49.33).
   13-14 boys: First, L.  Ausberger (:43.69); Third, Gallagher (:50.42).
   15-18 girls: First, M. Schroeder (:38.22); Second, Marquardt (:38.33).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:33.71).
Butterfly:
   8 and under girls: Second, Linberg (:33.81).
   8 and under boys: First, G. Schroeder (:22.39); Second, N. Ausberger (:31.97).
   9-10 girls: First, Whipple (:19.74); Third, T. Blair (:23.46).
   9-10 boys: Second, Black (21.99).
   11-12 girls: Second, K. Briggs (:33.32).
   11-12 boys: First, Schiltz (:48.25).
   13-14 girls: First, Hall (:33.19); Second, Hunter (:36.87); Third, Jade Ayala (:37.11).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:28.46); Second, Osborne (:32.56).
   15-18 girls: First, M. Havens (:34.69).
Long Freestyle:
   8 and under girls: Third, Kyann Fowler (:58.25).
   8 and under boys: First, J. Hansen; Second, Allen; Third, Briggs (no times given).
   9-10 girls: First, Trista Gierstorf (:36.86); Third, P. Teeples (:39.23).
   9-10 boys: First, K. Teeples (:38.05); Second, Black (:41.77).
   11-12 girls: Second, K. Briggs (1:08.65); Third, Megan Doran (1:09.58).
   11-12 boys: First, Schiltz (1:21.99); Second, Michaelsen (1:43.49); Third, Long (1:46.55).
   13-14 girls: First, Hall (1:05.84); Second, L. Carlson (1:12.81).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:58.99); Third, L. Ausberger (1:25.77).
   15-18 girls: First, Mears; Second, M. Havens; Third, M. Schroeder (no times given).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:56.41); Third, Mannion (1:09.61).
Freestyle Relay:
   8 and under girls: Second, Tia Gierstorf, Linberg, Cunningham, Fowler (2:04.63).
   8 and under boys: First, G Schroeder, Allen, Briggs, Hansen (1:30.85); Second, C.Blair, Layne Carstens, Gavin Scheuermann, N. Ausberger (1:46.71).  
   9-10 girls: First, B. Avery Walker, P. Teeples, Whipple, Trista Gierstorf (1:11.43); Second, B. Schroeder, Allen, Nelson, Blair (1:20.25).
   9-10 boys: First, Black, Robbins, J. Schroeder, K. Teeples (1:20.92); Second, Daunte Mobley, Shane Carlson, L. Woodruff, Michael Mills, (1:44.14).
   11-12 girls: First, Doran, S. Havens, Madson, K. Briggs (2:06.75).
   13-14 girls: First, Hunter, Emma Hanson, L. Carlson, Ayala (2:14.86).
   13-14 boys:  First, Gierstorf, Evan Woodruff, Gallagher, Osborne (2:25.05).
   15-18 girls: Second, M. Schroeder, Marquardt, Havens, Mears (2:15.15).

Results of the first and second place relays and first, second, and third place individuals of the meet with Perry on June 12  are listed below.
Medley relay:
   8 and under girls: Second, Chanlyn Cunningham, Kyann Fowler, Bella Linberg, Addison Walker (2:05.46).
   8 and under boys: First, Cody Allen, Gabe Schroeder, Corbin Blair, Jack Hansen (1:50.39); Second Caleb Briggs, Nathan Ausberger, Layne Carstens, Gavin Scheuermann (2:07.00).
   9-10 girls: First, Lizzy Allen, Lucy Dudley, Taysia Blair, Bella Schroeder (1:20.80); Second, Avery Walker, Trista Gierstorf, Peyton Whipple, Paige Teeples (1:25.00).
   9-10 boys: First, Kole Teeples, Logan Woodruff , Nate Black, Joseph Schroeder (no time given).
  11-12 girls: First, Ellie Madson, Sophie Havens, Kiara Briggs, Megan Doran (2:17.79) Broke pool record set in 1991.
  13-14 girls: First, Sydney Schiltz, Lauren Carlson, Haley Hall, Ashley Hunter (2:14.92);
  13-14 boys: First,Travis Gierstorf, Lucas Ausberger, Mason Osborne, Britton Gallagher (2:29.87).
  15-18 girls: Second, Kenna Marquardt, Maddie Schroeder, Olivia Hansen, Maggie Havens (2:13.62)
Freestyle:
   8 and under girls: Second, Fowler (:22.65); Third, Linberg (:28.10).
   8 and under boys: First, J. Hansen (:18.03); Second, Allen (:19.30); Third, G. Schroeder (:19.39).
   9-10 girls: First, Trista Gierstorf (:15.97); Third, Whipple (:16.84).
   9-10 boys: First, K. Teeples (:16.25); Third, McKinley Robbins (:19.75).
   11-12 girls: First, Sophie Havens (30.28); Second,  Doran (:30.97); Third, Eliza Carlson (:35.33).
   11-12 boys: Second, Sawyer Schiltz (:33.19).
   13-14 girls: First, Hunter (:31.03); Second, Sydney Schiltz (:32.32); Third, Emma Hanson (:32.78).
   13-14 boys: First, Cameron Briggs (:25.74); Third, Mason Osborne (:29.35).
   15-18 girls: First, Stacy Mears (:27.20).
   15-18 boys: First, Nick Schroeder (:23.93); Third, Ethan Woodruff (:25.89)
Backstroke:
   8 and under girls: First, Cunningham (:25.40); Third, Fowler (:29.58).
   8 and under boys: First, Allen (:24.53); Second, Caleb Briggs (:29.27).
   9-10 girls: Second, Whipple (:22.00); Third, Avery Walker (:22.83).
   9-10 boys: First, Black (:22.32); Third, K. Teeples (:25.78).
   11-12 girls: First, K. Briggs (:35.16); Second, Madson (:37.55); Third, Julia Saul (:42.78).
   11-12 boys: Third, Michaelsen (:53.56).
   13-14 girls: First, Hall (:31.96); Third, Syd. Schiltz (:38.10).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:28.47) New pool record; Third, Travis Gierstorf (:37.44).
   15-18 girls: Third, Marquardt (:34.53).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:29.64); Third, Mannion (:35.22).
Individual Medley:
   11-12 girls: First, K.Briggs (1:14.20); Second, Madson (1:19.83).
   11-12 boys: Second, Sawyer Schiltz (1:33.05).
   13-14 girls: First, Hall (1:12.12); Second, L. Carlson (1:14.98).
   13-14 boys: First, Cameron Briggs (1:04.99); Second, Osborne (1:17.30).
   15-18 girls: Third, Mears (1:12.84).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (1:03.80); Second, Ethan Woodruff (1:09.57).
Breaststroke:
   8 and under girls: First, Fowler (:26.31).
   8 and under boys: First, G. Schroeder (:28.39); Third, J. Hansen(:33.53).
   9-10 girls: First, Trista Gierstorf (:20.88); Second, Dudley (:21.68); Third, Allen (:21.92).
   9-10 boys: Second J. Schroeder (:22.53); Third, L. Woodruff (:23.88).
   11-12 girls: First,  S. Havens (:38.73); Second, Madson (:42.38).
   11-12 boys: First, Sawyer Schiltz (:45.45).
   13-14 girls: First, L.Carlson (:37.06); Third, Susan Mills (:46.91).
   13-14 boys: First, L.  Ausberger (:42.76); Third, Gallagher (:48.99).
   15-18 girls: Second, M. Schroeder (:37.17); Third, Marquardt (:37.70).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:32.62).
Butterfly:
   8 and under girls: Third, Linberg (:37.50).
   8 and under boys: First, G. Schroeder (:23.66); Second, Carstens (:31.74); Third, C. Blair (:31.80).
   9-10 girls: First, Whipple (:19.31).
   9-10 boys: First, Black (21.97); Third, Robbins (:28.28).
   11-12 girls: First, K. Briggs (:32.61).
   11-12 boys: First, Sawyer Schiltz (:44.79).
   13-14 girls: First, Hall (:31.82); Third, Hunter (:37.48).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:28.22); Second, Osborne (:31.53).
   15-18 boys: First, Ethan Woodruff (:28.10).
Long Freestyle:
   8 and under boys: First, J. Hansen (:44.67); Second, Allen(:45.51); Third, Caleb Briggs (:53.53).
   9-10 girls: First, P. Teeples (:37.42); Second,  Trista Gierstorf (:37.69).
   9-10 boys: First, K. Teeples (:39.27); Second, Black (:42.63).
   11-12 girls: First, Megan Doran (1:10.11);  Second, S. Havens (1:10.76).
   11-12 boys: First, Sawyer Schiltz (1:18.19).
   13-14 girls: First, L. Carlson (1:10.40).
   13-14 boys: First, C. Briggs (:55.53).
   15-18 girls: First, Mears (1:00.49) Broke her own pool record set in 2013; Third, M. Schroeder (1:13.27).
   15-18 boys: First, N. Schroeder (:54.75); Second, Ethan Woodruff (1.00.75).
Freestyle Relay:
   8 and under girls: Second, Tia Gierstorf, Linberg, Cunningham, Addison Walker (2:29.51).
   8 and under boys: First, G Schroeder, Allen, Briggs, Hansen (1:22.28); Second, C.Blair, Carstens,  Scheuermann, N. Ausberger (1:48.14).  
   9-10 girls: First, B. Schroeder, P. Teeples, Whipple, Trista Gierstorf (1:09.98); Second, Allen, Avery Walker, Kali Nelson, T. Blair (1:19.27)
   9-10 boys: First, Black, Robbins, J. Schroeder, K. Teeples (1:17.12); Second, Daunte Mobley, Shane Carlson, L. Woodruff, Aaron Knoll, (1:59.69).
   11-12 girls: First, Doran, S. Havens, Madson, K. Briggs (2:01.17). Broke pool record from 2006.
   13-14 girls: First, Hunter, Syd. Schiltz, L. Carlson, Hall (2:03.55).
   13-14 boys:  First, Travis Gierstorf, L. Ausberger, Gallagher, Osborne (2:12.64).
   15-18 girls: Second, M. Schroeder, Marquardt, M. Havens, Mears (2:02.35).
 

Contact Us

Jefferson Bee & Herald
Address: 200 N. Wilson St.
Jefferson, IA 50129

Phone:(515) 386-4161